Programy k dispozici

Programy k dispozici

Linux nabízí mnoho aplikací,
většinu z nich dokonce zdarma.
INTERNET:

Chromium

CHROMIUM představuje svobodnou verzi webového prohlížeče Google Chrome. Na rozdíl od něj nepoužívá uzavřené doplňky (např. Adobe Flash), přičemž změny v uživatelském rozhraní jsou minimální.

Firefox

FIREFOX jakožto svobodný prohlížeč vyrazil před lety do boje proti zkostnatělému Internet Exploreru a od té doby je jedním z nejpoužívanějších prohlížečů na světě.

Thunderbird

THUNDERBIRD je poštovní klient z dílen společnosti Mozilla, který bez problémů zastoupí známější Microsoft Outlook. Vylepšit jej lze spoustou dostupných doplňků.

FileZilla

FILEZILLA je populární multi-platformní FTP klient. Nabízí jednoduché, intuitivní rozhraní a spoustu užitečných rozšíření, které velmi ulehčují práci se soubory na vzdáleném serveru.

Pidgin

PIDGIN je internetový kecálek. Podporuje oblibené ICQ, ale také MSN, Jabber a tucet dalších komunikačních sítí. Můžete tak být připojeni na všechny své účty v jednom přehledném okně.

Skype

SKYPE pravděpodobně každý z nás zná. Tento program zprostředkovává bezplatné internetové hovory a umožňuje i levné hovory na běžné telefonní linky. Nabízí také možnost chatování a videohovorů s registrovanými uživateli.

Transmission

TRANSMISSION je jednoduchý a rychlý BitTorrent klient, který se snaží nabídnout široké možnosti nastavení stahování a zároveň co nejméně vytěžovat procesor.

KANCELÁŘ:

LibreOffice

LIBREOFFICE pochází z OpenOffice.org - z pohledu uživatele došlo jen k "přejmenování". V dnešní době již poměrně známá náhrada balíku Microsoft Office. LibreOffice obsahuje kvalitní editory textu, tabulek i prezentací.

FlexiBee

FLEXIBEE je ekonomický systém určený pro malé a střední podniky. Funkčností pokrývá mnoho potřeb podniku - od účetnictví či fakturaci až po skladové hospodářství. Je vyvíjený soukromou českou společností a jeho cena se odvíjí od počtu uživatelů.

GnuCash

GNUCASH vám pomůže zorganizovat vaše finance. Tento populární multiplatformní program nabízí spoustu možností od vedení si záznamů o kapesném až po správu hypotečních a úvěrových splátek.

MULTIMÉDIA:

Rhythmbox

RHYTHMBOX je správce hudby ve stylu iTunes. Přehledně zobrazuje obsah celé dané hudební sbírky, umožní její editaci či vytváření playlistů. Také dovoluje synchronizaci připojených hudebních přehrávačů.

Totem

TOTEM zvládne přehrát většinu známých audio i video souborů, stejně jako Video CD či DVD disků. Díky propojení se systémem navíc nabízí automatickou instalaci potřebných kodeků.

VLC Media Player

VLC Media Player je mezi mnohými uživateli přehrávač číslo jedna. Dovoluje všemožné úpravy přehrávaného videa, přepínání audio či video stop nebo třeba časování titulků. Navíc není nutná instalace žádných přídavných kodeků.

PiTivi

PITIVI edituje video - umožňuje sestříhat videa či obrázky do jednoho celku. Zakládá si na své maximální jednoduchosti, takže si v jeho podání poradí se stříháním videa opravdu každý.

Audacity

AUDACITY nabízí milovníkům hudby široké spektrum možností editace zvukových souborů. Můžete si vytvořit vyzvánění z vaší oblíbené skladby, slít několik zvukových stop dohromady, zbavit se šumu, převést písničku do jiného formátu a mnoho dalšího.

GRAFIKA:

GIMP

GIMP je poloprofesionální grafický editor, který je kvalitní náhradou programů typu Adobe Photoshop a přitom nestojí ani korunu. Pyšní se jednoduchým ovládáním a upravit v něm fotky z dovolené nebo naskenované dokumenty zvládne doslova každý.

Blender

BLENDER představuje svobodný a bezplatný program na tvorbu 3D grafiky. Využívaný nadšenci i profesionály po celém světě k tvorbě animovaných filmů, vizuálních ekfektů, video her nebo interaktivních 3D aplikací.

Inkscape

INKSCAPE edituje vektorovou grafiku. Schopnostmi se blíží Adobe Illustratoru. Používá standardní formát Scalable Vector Graphics (SVG).

HRY:

Wormux

WORMUX přináší adaptaci oblíbené série her Worms. S pomocí nepřeberného množství zbraní je třeba smazat ze zemského povrchu celý nepřátelský tým. Baseballová pálka nebo bazuka přijdou vhod.

Supertuxkart

SUPERTUXKART - závodní hra nejen pro znalce "linuxových postaviček". V závodech v rozličných prostředích si lze šikovně vypomáhat zbraněmi nebo "nitrem". Zajímavý hudební doprovod dotváří atmosféru závodů.

Teeworlds

TEEWORLDS přináší hlavně odreagování - hráčem ovládaná kulatá postavička se snaží zneškodnit všechno, co se kolem pohne. Hra probíhá na online serverech, kde si lze domluvit bitevní vřavu s přáteli.

Counter Strike 2D

COUNTER STRIKE 2D, to je povedený klon známé síťové střílečky. Vše se tentokrát odehrává ve dvourozměrném světě. Vyzkoušejte si své oblíbené mapy a zbraně z trochu jiného pohledu a změřte síly s kamarády na spoustě online serverech.

Team Fortress

TEAM FORTRESS 2 je týmová akční hra pro více hráčů od známé společnosti Valve Corporation. Nyní si můžou zahrát i linuxáci po tom, co se v prosinci otevřela betaverze herní platformy Steam, přes kterou je tato hra dostupná (a navíc zadarmo).

Machinarium

MACHINARIUM pochází z českého herního studia Amanita Design a podařilo se mu sklidit nejedno ocenění. Jedná se o adventuru, ve které musíte zapojit svou logiku a projít tak s robotem rozličnými překážkami.

OSTATNÍ:

Brasero

BRASERO umožňuje jednoduché vypalování optických médií. Přičemž podporuje všechna dostupná média, včetně Blu-ray. Pro odborníky je potom k dispozici například aplikace K3B s mnohem většími možnostmi nastavení.

Mathematica

MATHEMATICA je výpočetní software používaný pro pokročilé vědecké, inženýrské a matematické výpočty, modelace a simulace. Neodmyslitelný nástroj na technických vysokých školách či ve vývojových oddělení výrobních podniků.

Geogebra

GEOGEBRA, to je jinými slovy pravá ruka pro každého matematika, který potřebuje vypočítat kořeny rovnice, zkonstruovat různé rovinné obrazce, spočítat derivaci či integrál funkce a spoustu dalších věcí.